Nie wiesz jaką bramę wybrać ? W tym artykule opisujemy najważniejsze czynniki za wyborem bramy przesuwnej.

Bramy przesuwne samonośne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań zajmujących niewiele miejsca. W tym przypadku skrzydło bramy przesuwnej otwierają się wzdłuż wewnętrznego ogrodzenia, w rzeczywistości przylegającego do niego.

brama panelowa metalowa projekt heavy art
Projekt bramy wjazdowej, bramy samonośnej przesuwnej Brama przesuwna wjazdowa z lamelkami poziomymi 80mm oraz szczeliną 40mm, lamela górna i dolna 200mm.

Samonośne bramy przesuwne nie stykają się z podłożem. Skrzydło bramy poruszają się kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi. Niewątpliwą zaletą bram przesuwnych wjazdowych jest wygoda. Brama przesuwna zajmuje niewiele miejsca, a przy silnym wietrze nie ma niebezpieczeństwa jej niekontrolowanego zamknięcia silnym podmuchem wiatru.

Mechanizm bramy przesuwnej samonośnej wymaga zastosowania tzw. przeciwwagi, dlatego konstrukcja przeciwwagi  powinna pokrywać ponad 30-40% długości bramy przesuwnej. Co to oznacza w praktyce? Brama przesuwna samonośna o szerokości bramy 3 metrów wymaga około. 4,2 m od ogrodzenia przy świetle bramy wjazdowej, czyli minimum przeciwwagi bramy samonośnej wynosi 1,2 mb.

Wraz z zakupem bramy samonośnej wjazdowej można zamówić usługę montażu bramy, jednak gdy chcemy montaż wykonać samodzielnie, warto się dobrze przygotować. Należy wybrać odpowiedni automat do bramy przesuwnej, dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz odpowiedni do modelu bramy wjazdowej samonośnej, gdzie najważniejszymi wymogami jest długość skrzydła bramy oraz jej waga.

Style i wzornictwa bramy przesuwnej

Warte jest dopasowanie bramy przesuwnej do aranżacji przestrzeni. Rodzaj bramy: bramy przesuwne nowoczesne, brama przesuwna żaluzyjna, nowoczesne bramy przesuwne, brama przesuwna palisadowa, w stylu klasycznym bramy metalowe przesuwne .

Dlatego nie spiesz się, wybierając wzornictwo, wzór bramy powinien pasować do innych elementów posesji.

brama wjazdowa przesuwna ze wzorem greckim
Bramy wjazdowe z pełnej blachy. Bramy przesuwne ogrodzenia. bramy ogrodzeniowe przesuwne przykład realizacji.

Nowoczesne bramy wjazdowe charakteryzują się minimalistycznym wzornictwem. Modne są np. bramy żaluzjowe i bramy palisadowe, które mają bardzo proste kształty np. poziome lamele lub pionowe sztachety. Kolorystyka która jest najczęściej stosowana to

  • grafit  RAL 9004
  • antracyt  RAL  7016
  • ponadczasowa czerń o numerze RAL 9005

Najlepiej jeśli barwy użyte przy konstrukcji bramy i ogrodzenia rezonują z tymi, jakie pojawiają się na elewacji domu lub w detalach takich jak dachówka, rynny, stolarka czy też opaski wokół okien. Pozwala to na uzyskanie efektu spójności, który nadaje całości elegancji.

Wypełnienie bram przesuwnych jest uzależnione w jakim stylu mamy posesję jak i materiały. Co raz częściej wchodzimy we wzornictwo klasyczne kute, czyli podbicie bramy mamy z blachy gładkiej, blachy młotkowanej lub blachy perforowanej. Nie mniej jednak bramy przesuwne z lameli poziomych nadal mają dużą rzeszę zainteresowanych.

 

Jak wygląda montaż bramy przesuwnej ?

Najważniejszym i pierwszym, co należy zrobić, by zamontować bramę przesuwną wjazdową, jest wykopanie jej fundamentów. Jeśli chodzi o wymiary(szerokość, głębokość), powinniśmy kierować się zaleceniami od producenta gdzie zamawiamy bramę wjazdową. Fundamenty pod bramy przesuwne samonośne przygotowuje się, używając betonu. Kiedy beton stężeje, kolejnym krokiem będzie zamontowanie kotw chemicznych tak, aby wystawały minimum 10 centymetrów nad poziom betonu. Nie można zapomnieć o właściwym wypoziomowaniu fundamentu, który pozwoli na umieszczenie podstawy słupów bezpośrednio na betonie.

Następnym etapem w montażu bramy przesuwnej jest mocowanie słupa prowadzącego na kotwach chemicznych . W podobny sposób należy przymocować wózek na kotwach przytwierdzonych do głównego fundamentu. Tę część należy mocno utwierdzić, dając odbojniki na zewnątrz stopy fundamentowej. Po utwierdzeniu odbojników przy fundamentowych do bramy przesuwnej trzeba umieścić słup końcowy na kotwach zamocowanych w fundamencie. Tutaj bardzo ważny element, wózki muszą znajdować się w jednej linii, a słup końcowy i prowadzący na tym samym poziomie, tak by nie zakłócić pracę bramy.

Bramy przesuwne dzielą się na bramy wjazdowe szynowe i bramy samonośne.

Bramy przesuwne szynowe wyposażone są w specjalne rolki i szyny umieszczone w fundamencie. Wadą takiej bramy przesuwnej jest konieczność usuwania brudu nagromadzonego w fudze. Liście, śnieg i lód należy regularnie usuwać.

Samojezdne bramy przesuwne nie stykają się z podłożem. Skrzydła poruszają się kilka centymetrów nad ziemią.

Jest to najlepsza opcja montażu bramy przesuwnej. Brama przesuwna jest na listwie zębatej. Co daje bardzo wygodną bramę ponieważ nie ma fugi gdzie mógłby zbierać się bród.

brama wjazdowa przesuwna o bogatym wzorze kutym z inicjałami ze słupkiem mulimedialnym
Brama wjazdowa przesuwna klasyczna, pojedyncza brama przesuwna, idealne Ze względu na budowę, bramy przesuwne doskonale sprawdzają się w przypadku krótkich podjazdów. Wjazdowe bramy przesuwne najczęściej realizowane są metalowe lub aluminiowe.

Czy są jakieś wady bram metalowych przesuwnych?

Oczywiście że są wady, opisujemy je poniżej. Lista jest krótka 🙂

 

To rozwiązanie nie sprawdzi się na wąskich działkach i wymaga nieco większych nakładów finansowych. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem lub teren nie spełnia wymagań montażowych, warto wybrać bramę jedno skrzydłową, bramy dwuskrzydłowej lub w systemie bramy gateo.

brama wjazdowa przesuwna o bogatym wzorze kutym pełna brama
Bramy przesuwne wykonuje się w ocynku ogniowym, bramy przesuwne samonośne nie korodowały. Jest to pewnik, że przez lata brama przesuwna samonośna będzie służyć bezproblemowo.

Na naszej stronie REALIZACJE BRAM SAMONOŚNYCH znajdziecie kilka przykładów realizacji ogrodzeń oraz bram samonośnych

jak i projekty brama wjazdowa samonośna PROJEKTY BRAM SAMONOŚNYCH

Oferujemy szeroki wybór bram przesuwnych samonośnych na zamówienie indywidualne, które gwarantują proste i wygodne użytkowanie.

Mam nadzieję że ten artykuł w jakimś stopniu rozwiał wasze wątpliwości na temat wjazdowych bram przesuwnych.

Jeżeli są dalsze pytania na temat bram przesuwnych, bram dwuskrzydłowych, ogrodzeń metalowych jak i o brutto cena.

Zapraszamy do kontaktu.   KLIKNIJ

wjazd na działkę z bramą przesuwną nowoczesną ogrodzenie kamienne
Brama przesuwna wjazdowa ogrodzeniowa - Bramy wjazdowe najlepszej klasy. Samonośna konstrukcja bram przesuwnych umożliwia bezproblemową pracę bramy nawet w trudnych warunkach zimowych.Przeczytaj artykuł wzornictwo ogrodzeń.
KLIKNIJ