Jeśli posiadasz w swoim domu schody, z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że są one potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa dla Twojego małego dziecka. Na szczęście, jest kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Jednym z nich jest dodanie elementu wnętrza domu czyli zainstalowanie solidnej balustrady, która będzie bezpieczna dla Twojej pociechy. Zobacz, jakie cechy powinna mieć taka balustrada, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Twojemu dziecku!

dziewczynka schodząca po schodach trzymając się metalowej barierki

Jeśli w Twoim domu znajdują się schody, antresola i inne elementy, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci, warto przyłożyć szczególną uwagę do ich projektowania i wykończenia. Jako rodzic, zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom jest priorytetem. Schody, choć wydają się atrakcyjne dla maluchów, które chcą się wspinać, są także źródłem potencjalnego niebezpieczeństwa, ponieważ dzieci nie zawsze potrafią uniknąć upadku. Dlatego ważne jest zainstalowanie solidnych balustrad oraz bramek, aby zapobiec niechcianym wypadkom.

 

schody z balustradą w stylu nowoczesnym

Jakie są cechy bezpiecznej balustrady ?

Balustrady bezpieczne dla dzieci powinny spełniać kilka istotnych kryteriów, aby zapewnić bezpieczeństwo i zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości. Konstrukcja takiej balustrady powinna zapewniać:

  • Małe odległości pomiędzy szczebelkami lub brak prześwitów, aby uniemożliwić przeciśnięcie się i upadek dziecka, bądź też zaklinowanie się jego główki.
  • Wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ dzieci w trakcie zabawy potrafią być bardzo aktywne i uderzyć w barierkę z dużą siłą.
  • Odpowiednią wysokość, która uniemożliwi dziecku wychylanie się bądź przejście przez balustradę, wysokość powinna wynosić co najmniej 90 cm.
  • Trudność wspinaczki, tak aby nie umożliwić dziecku wspinania się na barierkę, na przykład poprzez poziome szczebelki.
  • Brak ostrych zakończeń, niektóre dekoracyjne balustrady mogą posiadać ostre, wystające elementy, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka.
Wybieranie balustrady bezpiecznej dla dzieci to nie tylko kwestia odpowiedniej wysokości, ale również doboru odpowiedniego materiału i designu. W trosce o bezpieczeństwo dzieci nie możemy pozwolić sobie na żadne uchybienia i niedociągnięcia. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć każdy aspekt związany z wyborem balustrady.
 
Materiał, z którego wykonana jest balustrada, powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy zarysowania. Dzieci często bawią się z dużą energią, dlatego balustrada musi być solidna i trwała, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
 
Design balustrady również odgrywa ważną rolę. Konieczne jest, aby barierka miała niewielkie odległości pomiędzy szczebelkami lub była całkowicie bez prześwitowa, co zapobiegnie przeciśnięciu się dziecka przez otwory i upadkowi. Zakończenia balustrady powinny być gładkie i bez ostrych krawędzi, tak aby uniknąć ryzyka zranienia.
 
Niestety, dbając o bezpieczeństwo dzieci, wybór wzoru balustrady może być ograniczony. Konieczne jest wybranie takiego rozwiązania, które będzie nie tylko piękne, ale przede wszystkim bezpieczne dla naszych pociech.

Jaka barierka do domu ?

Wybierając balustradę do swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim nie należy kierować się tylko modnym wzornictwem i estetyką, ale także bezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana balustrada oraz na jej wysokość. Nie powinno się wybierać konstrukcji z ostro zakończonymi elementami, które stanowią zagrożenie dla dzieci.
 
Jeśli nie przepadasz za balustradami szklanymi lub boisz się konieczności częstego ich czyszczenia, warto rozważyć inne opcje. Barierki ze stali nierdzewnej lub aluminium to wszechstronne materiały, które pozwalają na tworzenie wielu ciekawych wzorów. Są również trwałe i praktyczne. Warto zdecydować się na gęsto rozmieszczone tralki pionowe lub na bardziej „zabudowany” wzór, który jest mniej podatny na wspinanie się.
 
Jeśli chcesz wybrać balustradę bezpieczną dla dzieci, która będzie jednocześnie atrakcyjna wizualnie i idealnie dopasowana do wnętrza Twojego domu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Heavy Art lub do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy w wyborze najlepszej balustrady dla Ciebie.
 
balkony zewnętrzne w bloku z balustradą szklaną i poręczą metalową
schody z balustradą w stylu kutym metalowe

Czy balustrady szklane są bezpieczne przy dzieciach ?

W przypadku decyzji o wyborze szklanych barierek do domu, ważne jest, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla dzieci. Szkło jest materiałem, który zdecydowanie utrudnia wspinanie się, co jest kluczowe dla rodziców. Szkło hartowane lub laminowane, które jest grube i odporne na uszkodzenia, jest dobrym wyborem dla bezpieczeństwa.
 
Balustrady ze szkła laminowanego są zabezpieczone specjalną folią, co zapobiega rozsypaniu się szkła w przypadku jego rozbicia. Są one zarówno praktyczne, jak i estetyczne, ale trzeba pamiętać, że odciski palców i smugi są na nich bardzo widoczne i może to być powodem, dla którego niektórzy nie wybiorą takiej opcji.
 
W każdym przypadku, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój wybór i upewnić się, że barierki są odpowiednio bezpieczne i odpowiednie dla Twojego domu i rodziny.
schody z balustradą w stylu nowoczesnym z szybą

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu.Kontakt

Przeczytaj artykuł : Balustrada metalowa – podstawowe informacje

 
 
 
Przeczytaj artykuł: Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe
 
 
 
 
 
Nasza galeria zdjęć znajdziecie również na :